Materac przeciwodleżynowy – działanie i zalety

materace-przeciwodlezynowe

Problem z poruszaniem się wynikający z powstania odleżyn dotyczy wielu osób. W takich sytuacjach należy zainwestować w profesjonalny materac przeciwodleżynowy. Podpowiadamy, jak działa i dlaczego warto go zakupić.

Materac przeciwodleżynowy – jak działa?

Omawiany rodzaj materaca sprawdzi się wśród osób unieruchomionych na stałe lub czasowe. Poza tym można go stosować profilaktycznie, w celu uniknięcia takich problemów. Osoby w takim stanie powinny zmieniać pozycje w czasie leżenie co około 4 godziny. Takie postępowanie przekłada się na mniejsze problemy z krążeniem. Stały ucisk wynikający z leżenia w jednej pozycji powoduje niedotlenienie tkanek. Aby tego uniknąć wiele chorych korzysta z pomocy stałych opiekunów. Kiedy jest to niemożliwe należy rozważyć zakup materaca przeciwodleżynowego. Jest to produkt zapewniający ruch osobie, które nie może go wykonać samodzielnie. Omawiany rodzaj materaca ma za zadanie zapewnianie skórze zmian punktów nacisku. Zawarte w nim rurki lub bąbelki prowadzą do jej masowania, a w efekcie do lepszego dotlenienia.

Zalety materacy przeciwodleżynowych

Na początek należy zaznaczyć, że takie materace nie mogą stanowić stałego zastępstwa dla opiekunów unieruchomionych pacjentów. Pomimo tego przynoszą im olbrzymią ulgę i pomagają w walce z odleżynami. Główne zalety takich materacy to:

  • umożliwianie częstych zmian punktów nacisku – efektem takiego działania jest pobudzanie krążenia oraz lepsze dotlenienie tkanek u chorego.
  • ochrona przed bólem wynikającym z długiego leżenia w niezmiennej pozycji.
  • minimalizowanie ryzyka powstawania uczucia drętwienia.
  • ułatwianie pracy opiekunów chorych osób.
  • możliwość stosowania profilaktycznego u osób narażonych na rozwój ograniczonej martwicy tkanek.
  • łatwość czyszczenia, co przekłada się na mniejsze ryzyko rozwoju bakterii.