Wyposażenie laboratorium sprowadza się do konieczności zapewnienia różnorakiego sprzętu. Nie tylko większych maszyn służących do specjalistycznych pomiarów, ale też nieco mniejszych naczyń, często szklanych w ilości kilku, nawet kilkunastu sztuk. Jest to bowiem sprzęt wykorzystywany na co dzień przez laborantów. Z jakim sprzętem można się spotkać na co dzień w laboratoriach w zakładach przemysłowych?
Podstawowe wyposażenie laboratorium
Laboratorium niektórym może kojarzyć się z niekończącym się przeprowadzaniem eksperymentów. Prawda jest jednak taka, że znacznie częściej laboratoria skupiają się na wykonaniu kontroli jakościowej czy też ilościowej, analizie produktu czy też półproduktu oraz pobieraniem i magazynowaniem próbek. Takie czynności wymagają szeregu przyrządów i naczyń laboratoryjnych. Podstawowe wyposażenie laboratorium składa się na szklane butle, probówki, kolby, zlewki, bagiety, a także różne miarki, które zazwyczaj są szklane.
Specjalistyczne wyposażenie laboratorium
Przechodząc do nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, jaki można znaleźć w laboratorium, należałoby wspomnieć o spektrofotometrach, chromatografach, destylatorach, a także autoklawach. Większość tych urządzeń dostępna jest na tej stronie.
Jest to wyposażenie laboratorium, które jest już bardzo zaawansowane i nie każdy może się nim posługiwać. Niektóre z wymienionych sprzętów wymagają czasem dodatkowych kwalifikacji, by móc je obsługiwać. Tak jest na przykład w przypadku autoklawu, który w rękach nieświadomej zagrożenia osoby może przysporzyć wielu szkód.