Zastosowanie temblaka na rękę

Kiedyś rękę – oprócz gipsu – pomagał unieruchomić bandaż okalający szyję lub chusta lekarska kupowana w aptece. Jednak dzisiaj mamy lepsze sposoby unieruchamiania ramienia lub całej ręki po doznanej kontuzji.

Kontuzja ręki to nie przelewki!

Na co dzień nie doceniamy tego, że jesteśmy w pełni sprawni. Dopiero, kiedy nagle nie możemy w pełni lub całkowicie korzystać z jednej z rąk, okazuje się, jak ważne są dwie zdrowe ręce.

Kiedy doznamy kontuzji kończyny górnej, zazwyczaj konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz RTG ręki lub ramienia. Dopiero wtedy można podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Czasem niezbędna jest operacja, aby złożyć kość, innym razem wystarczy nastawienie bez ingerencji chirurgicznej.

Jednak – niezależnie od rodzaju kontuzji – zazwyczaj niezbędny okazuje się temblak.

Dodatkowe lub główne unieruchomienie ręki i ramienia

Dzisiaj – na szczęście – mamy łatwy dostęp do różnego rodzaju ortez i temblaków. Rodzaj tego ostatniego zależy bowiem od tego, czy mamy do czynienia z prostym złamaniem kości przedramienia, czy zwichnięciem stawu barkowego. W drugim przypadku należy unieruchomić całe ramię. Nie zawsze trzeba w tym celu zakładać gips na tak dużej powierzchni – jednak decyzja zależy tu w głównej mierze od lekarza. Najpierw musi on sprawdzić, jak poważna była kontuzja i wziąć pod uwagę ogólny stan oraz wiek pacjenta.

Gdzie można kupić temblak?

Na szczęście jest to produkt łatwo dostępny i nie przesadnie drogi. Najprostsze modele są dostępne w każdej aptece. Warto jednak udać się do sklepu ze sprzętem medycznym. Tutaj można dobrać tego typu unieruchomienie pod względem rodzaju, rozmiaru oraz materiału wykonania. Np. latem, kiedy jest sporo dni gorących, sprawdzi się temblak z siateczki – jest lżejszy i nie powoduje dodatkowego przegrzania chorej ręki. A to istotne, bo unieruchomienie to będzie towarzyszyło pacjentowi nawet przez kilka tygodni.