Terpeny – czym są?

Dzisiaj konopie siewne uważane są za rośliny prozdrowotne, takie z których można wyprodukować produkty, które dają odporność i potrafią wspomóc leczenie niektórych chorób. Takie działanie konopi i niektórych roślin możliwe jest dzięki terpenom. Terpeny to swoisty i naturalny system obronny roślin, wykorzystywany również w rożnych gałęziach przemysłu.

Czym są terpeny?

Terpeny (https://konopnysklep.com.pl/terpeny/) są to związki chemiczne zawarte w roślinach i nadają im swoisty i aromatyczny zapach. Dlatego występują tylko w roślinach, które charakteryzują się mocnym zapachem. Takimi roślinami są konopie, mięta pieprzowa, chmiel czy lawenda. Samych terpen jest w przyrodzie blisko 140 rodzai, wszystkie mają bardzo korzystne działanie zarówno w przyrodzie jak i w preparatach, w których są zastosowane.

Gdzie wykorzystuje się związki?

Związki terpenów są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, farmakologicznym i kosmetycznym. Wykorzystując naturalne zapachy terpen producenci produkują różnego rodzaju perfumy. Dowiedziono, że działanie terpen jest bardzo pozytywne, że mają one bardzo dobry wpływ zarówno jako naturalne związki, jak i przerobione i dodane do składu różnych produktów.

Najważniejsze związki

Wśród terpenów wyróżnić należy:

  • limonen, jest to terpen o bardzo silnym i cytrynowym zapachu. Terpen ten posiada silne właściwości przeciwgrzybicze, z tego też powodu wykorzystuje się go w wielu naturalnych suplementach,
  • pinen, jest wykorzystywany w substancjach przeciwzapalnych,
  • mircen, dodawany do substancji przeciwbólowych.