Rumianek: Najbardziej wszechstronne zioło w ogrodzie

rumianek

Rumianek można znaleźć w każdym ogrodzie. Jest to odporna bylina, która rośnie w większości gleb i klimatów. A co jest takiego wyjątkowego w tej skromnej, małej roślinie? Rumianek nie jest zwykłym ziołem; to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin na świecie, o szerokim zakresie zastosowań, od herbat, kosmetyków, naturalnych środków leczniczych po olejki aromatyczne. Od momentu, gdy zobaczysz jego drobne białe kwiaty, aż do późniejszego okresu, gdy są one suche i brązowe, jest on wszędzie – rośnie dziko na łąkach i polach lub jako roślina ozdobna w ogrodach. W tym artykule dowiemy się, gdzie rumianek rośnie najlepiej, jak uprawiać rumianek dla jego wielu użytecznych celów i jak zbierać go na własny użytek.

Gdzie uprawiać rumianek?

Rumianek można spotkać w prawie każdym klimacie, rośnie w prawie każdej glebie. Jest to odporna bylina, która rośnie w większości gleb, preferując dobrze zdrenowaną, żyzną glebę. Można ją znaleźć w otwartych lasach, na łąkach, polach i nieużytkach. Oznacza to, że można ją uprawiać prawie wszędzie – w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym. Może być uprawiana w pojemnikach lub jako część mieszanego ogrodu ziołowego. Jest to atrakcyjna roślina o małych kwiatach, które kwitną od wiosny do jesieni i są często używane do dekoracji letnich stołów weselnych.

Rumianek jest uważany za bylinę ciepłej pory roku, najlepiej rośnie w strefach USDA 4 – 9. W chłodniejszych strefach może być uprawiany jako roślina jednoroczna, pod warunkiem, że zostanie sprowadzony przed pierwszymi przymrozkami.

Pielęgnacja rumianku w ogrodzie

Rumianek jest odporną byliną, która poradzi sobie w prawie każdym klimacie, z wyjątkiem ekstremalnie gorących lub zimnych warunków. Generalnie jednak najlepiej radzi sobie w miejscu o pełnym słońcu i dobrze zdrenowanej glebie. Oznacza to, że można ją uprawiać prawie wszędzie – w miejscu słonecznym lub częściowo zacienionym. Może być uprawiana w pojemnikach lub jako część mieszanego ogrodu ziołowego.

Jeśli uprawiasz ją w ogrodzie ziołowym, pamiętaj, aby dobrze ją podlewać. Docenimy również miejsce z dobrze urobioną glebą, ponieważ pomaga to zapobiec poparzeniom słonecznym żółtych liści.

Herbata rumiankowa

Rumianek to nie tylko pyszna herbata, ale także fantastyczne zioło, które warto mieć w swoim ogrodzie ziołowym (więcej o jego właściwościach: https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/rumianek.html).

Dobrze rośnie w ogrodzie, wytwarzając duże, efektowne kwiaty, które kwitną późnym latem, i można go znaleźć w wielu krajobrazach jako roślinę ozdobną.

Rumianek herbata jest powszechnie wykonane przez steeping świeże, suszone lub suszone i rozdrobnione materiału ziołowego w gorącej wodzie, aż silny smak jest zwolniony. Smak może się różnić w zależności od ilości parowania, marki herbaty i temperatury wody. Większość ludzi robi słabszą herbatę, parząc ją tylko przez 3 do 5 minut. Wielu zielarzy preferuje jednak mocniejszą herbatę, parzoną przez około 8 minut.

Inne zastosowania rumianku

Rumianek może być sparowany z innymi ziołami i używany jako naturalny środek leczniczy. Na przykład może być stosowany w leczeniu astmy, bezsenności i skurczów żołądka, wśród innych dolegliwości.

Jak zbierać rumianek?

Jeśli uprawiasz rumianek dla jego kwiatów i używasz go do herbaty, zbierz roślinę (lub przytnij ją), gdy kwiaty kwitną i wysusz kwiaty do późniejszego użytku. W przeciwnym razie, jeśli uprawiasz dla celów dekoracyjnych, upewnij się, że ścinasz go jesienią i od razu zabierasz suszone kwiaty do domu.

Jeśli chcesz wysuszyć całą roślinę i wykorzystać ją jako ozdobę, możesz odciąć łodygę rośliny na dowolnym etapie i powiesić ją do góry nogami do wyschnięcia. Najlepiej suszyć roślinę w pomieszczeniach zamkniętych, w dobrze wentylowanym miejscu, ponieważ rumianek jest bardzo łatwopalny. Jeśli uprawiasz go jako roślinę ozdobną, możesz również przyciąć go i użyć łodyg jako elementów dekoracyjnych w całym domu.