Orteza na palec to wyrób medyczny stosowany w czasie leczenia urazów lub w przypadku problemów reumatologicznych. Jest zakłada na kciuka, a jej zadaniem jest jego ochrona i stopniowa poprawa jakości funkcjonowania. Podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto ją używać.
Zadania ortezy kciuka
Główny zadaniem ortezy na palec jest stabilizacja kciuka oraz nadgarstka. Opisywany wyrób medyczny naciska na ściśle określone obszary palca i odciąża jego strukturę. Wbrew pozorom nie blokuje prawidłowego przepływu krwi, a wręcz ułatwia ten proces. Odpowiednia ortez na palec jest stworzona z umiejętnie dobranych materiałów, dzięki czemu zapewnia odpowiednią cyrkulacje powietrza. Należy dodać, że jej celem jest stabilizacja samego kciuka, co sprawia, że pozostałe palce pozostają w pełni sprawne, co pozwala na wykonywanie wielu czynności, na przykład ćwiczeń fizycznych.
Kiedy stosować stabilizator kciuka?
Noszenie ortezy na palec jest zalecane przez specjalistów z wielu powodów, a najczęściej są to:
- przeszły uraz kciuka,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- choroba reumatyczna,
- niestabilność kciuka,
- przechodzenie przez okres rehabilitacji,
- bóle kciuka lub nadgarstka.
Na tym nie koniec, omawiany rodzaj ortez może być stosowany przez sportowców lub osoby aktywne fizycznie, które nie chcą rezygnować ze swoich treningów. Orteza zapewnia efekt kompresji, co ma przełożenie na poczucie stabilizacji palca podczas wykonywania ćwiczeń. Ponadto omawiany wyrób medyczny sprawdzi się w przypadku osób zmagających się z zespołem cieśni kanału nadgarstka. W takich przypadkach stabilizator wzmacnia i przyśpiesza regeneracje uszkodzonych nerwów. Warto zaznaczyć, że zakup takiej ortezy nie musi oznaczać dużego wydatku. Osoby chcące skorzystać z zaopatrzenia ortopedycznego mogą złożyć wniosek o dofinansowanie jego zakupu do takich instytucji jak NFZ lub MOPS.