Oczyszczanie nosa w trakcie kataru u małego dziecka

Nieżyt nosa u dorosłego człowieka jest kłopotliwy, ale stosunkowo prosty do opanowania. Katar u małego dziecka jest jednak wyzwaniem, ponieważ toaleta małego noska wcale nie jest taka łatwa. Dowiedz się jak pomóc maluchowi pozbyć się nadmiernej ilości wydzieliny z nosa.

Negatywne skutki kataru u niemowląt i małych dzieci

Zatkany nos u dziecka, które nie opanowało czynności prawidłowego siadu, może powodować dodatkowe dolegliwości i komplikacje. Maluch, który większość czasu spędza w pozycji horyzontalnej, dużo bardziej narażony jest na spływanie wydzieliny do gardła. To powoduje podrażnienie i w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego, a także kaszlu. Niedrożny nos to nie tylko problem z oddychaniem, ale również pobieraniem pokarmów. Dotyczy to w szczególności dzieci, które karmione są piersią. W trakcie kataru częściej się krztuszą i łykają powietrze, które powoduje kolki. Małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, dlatego też konieczne jest użycie specjalnego aspiratora do nosa.

W jaki sposób opróżnić dziecku nos?

Regularne usuwanie wydzieliny podczas kataru zapobiegnie powikłaniom. W tym celu najpierw należy wprowadzić odpowiednią dawkę wody morskiej w aerozolu do otworów nosowych dziecka, a następnie wziąć aspirator do nosa i odciągnąć zbędną wydzielinę. Umożliwi to maluchowi swobodne oddychanie. Oprócz tego można również:

  • skonsultować się z lekarzem pediatrii,
  • zastosować specjalne plastry zapachowe, które udrożniają nos,
  • wietrzyć regularnie pomieszczenie, w którym dziecko spędza najwięcej czasu;

Należy również pamiętać, że dziecko mające katar jest bardziej drażliwe i płaczliwe, dlatego wymaga więcej cierpliwości i opieki.