Mącznica lekarska i jej 3 najpopularniejsze zastosowania

Mącznica lekarska jest krzewinką występującą w wielu miejscach na kuli ziemskiej, zarówno w Europie, Azji jak i Ameryce Północnej, można ją też spotkać w północnej Polsce. Jest to jednak roślina zagrożona wyginięciem, będąca pod ochroną, która to posiada szereg prozdrowotnych zastosowań. Mącznica lekarska jest także popularna w Polsce i bez trudu można kupić naturalne preparaty, które ją zawierają.

3 prozdrowotne zastosowania mącznicy lekarskiej

 

  1. Pierwszym takim zastosowaniem jest troska o układ moczowy. Mącznica działa moczopędnie, ale ma też działanie antybakteryjne. Może więc stanowić naturalną alternatywę dla antybiotyków w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych, szczególnie jeśli chory z jakichś przyczyn nie powinien leczyć się antybiotykami. Dzięki swojemu działaniu można oczyszczać drogi moczowe, a także nerki, będzie też wsparciem przy wypłukiwaniu z nerek piasku oraz kamieni. Mącznica pomaga też zachować prawidłowy skład moczu.

  1. Drugim zastosowaniem mącznicy jest wykorzystanie preparatów stosowanych na skórę w celu wyrównania kolorytu cery i zniwelowania przebarwień. Dzięki zawartej w mącznicy arbutynie zmniejsza się wydzielanie melaniny w skórze. Mącznica lekarska ma więc działanie rozjaśniające.

 

  1. Trzecim zastosowaniem jest troska o układ pokarmowy. Liście mącznicy lekarskiej wykazują działanie ściągające, dlatego też roślina ta może być bardzo pomocna przy biegunkach oraz różnego rodzaju zatruciach pokarmowych.