Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. To właśnie wtedy wiele osób boryka się z problemami z zatokami, które bywają trudne do zdiagnozowania. Nie zawsze jednak konieczna jest wizyta u lekarza i antybiotykoterapia. Czasami wystarczy zastosowanie leków na zatoki bez recepty.
Jak objawia się zapalenie zatok?
Do najpopularniejszych objawów zapalenia zatok można zaliczyć:
- ból głowy,
- ucisk podczas pochylania,
- zatkany nos.
Osoby borykające się z tymi objawami mogą w pierwszej kolejności sięgnąć po leki na zatoki bez recepty, w tym tabletki na zatoki.
Jakie leki na zatoki wybrać?
Po lek na zatoki należy sięgnąć niedługo po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, by nie dopuścić do jej rozwoju. Preparaty zwalczają dokuczliwe skutki kataru i chronią śluzówkę dróg oddechowych. Wiele tabletek na zatoki zawiera też składniki wspomagające układ odpornościowy. Powinny one posiadać naturalne substancje ziołowe, takie jak ziele werbeny czy kwiat czarnego bzu. Wśród dostępnych leków na zatoki bez recepty można wymienić spraye wykazujące działanie przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Do ich zalet należy łatwość użycia. Bardzo pomocne są inhalacje z wykorzystaniem olejków, np. miętowych, eukaliptusowych lub cytrynowych. Dostępne są również gotowe zestawy do płukania zatok składające się z butelki i saszetek. Pacjent musi sam przygotować roztwór izotoniczny lub hipertoniczny. Systematyczne płukanie umożliwia udrożnienie oraz oczyszczenie zapchanych zatok.