Jak poradzić sobie z owsikami?

Co zabija owsika

Owsiki to małe, białe pasożyty, które są obecne w kale. Bardzo często są one przenoszone przez dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i obgryzają paznokcie. Objawy owsicy to przede wszystkim świąd odbytu i białe, małe robaki widoczne w stolcu dziecka. W takiej sytuacji będzie konieczna wizyta u lekarza.

Terapia owsicy polega przede wszystkim na zażyciu leku, w skład którego wchodzi substancja chemiczna, zabijająca pasożyty. W tym okresie niezwykle ważna jest higiena. Należy bardzo dokładnie myć ręce i zmieniać często pościel. Można też wprowadzić dodatkowe zmiany w diecie. W tym celu konieczna jest wiedza na temat tego, co zabija owsika.

Co faktycznie może zabić owsika?

W diecie można wprowadzić sporo zmian. Należy unikać pokarmów bogatych w węglowodany proste, takich jak białe pieczywo, cukier, miód, słodycze.

Do diety konieczne będzie włączenie produktów bogatych w błonnik. Wskazane są wszelkie kiszonki i picie soku z kiszonej kapusty oraz z kiszonych ogórków. Te produkty zawierają bakterie kwasu mlekowego i doskonale wpływają na regularne wypróżnienia. Dzięki temu układ pokarmowy szybciej pozbędzie się pasożytów.

Alternatywa

Doskonałym dodatkiem do kanapek są cebula i czosnek. Wszyscy znają ich właściwości bakteriobójcze, czyli dezynfekujące na układ pokarmowy. Podobnie działają niektóre zioła.

Są to: rumianek, szałwia, krwawnik, piołun, wrotycz i wiele innych. Pestki z dyni zawierające kukurbitacynę także powinny wzbogacić dietę. Kukurbitacyna to substancja o działaniu przeciwpasożytniczym, polegającym na niszczeniu układu nerwowego u owsików.