Marihuana to zgodnie z definicją susz pozyskiwany z konopi, który zawiera różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Wyróżnia się produkty o charakterze rekreacyjnym oraz leczniczym. Te drugie zostały w Polsce zalegalizowane w 2017 roku, jednak leczenie nimi nie jest refundowane. Konopie wykazują szerokie spektrum działania i stosuje się je w leczeniu wielu chorób.
Marihuana medyczna, a niemedyczna
Wiele osób zastanawia się, czym różni się marihuana medyczna od tej niemedycznej. Oba produkty zawierają składniki o charakterze leczniczym, takie jak THC i CBD. Podstawowa różnica polega na tym, że konopia lecznicza z tej strony, ma taką samą ilość związków leczniczych w każdej próbce. Dodatkowo w celu osiągnięcia określonych proporcji składników psychoaktywnych krzyżuje się odpowiednie gatunki roślin i uprawia w taki sposób, by były wolne od pestycydów i zanieczyszczeń.
Zastosowanie konopnych produktów leczniczych
Medyczna marihualna może być wykorzystywana do leczenia wielu chorób i dolegliwości. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że przyjmowanie leków na bazie konopi leczniczych ma korzystny wpływ na układ:
- oddechowy,
- krążenia,
- nerwowy,
- pokarmowy,
- odpornościowy.
Po przeprowadzonej konsultacji lekarz może przepisać marihuanę medyczną pacjentom chorującym na różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, depresję, stany lękowe, bądź zespół stresu pourazowego. Zalecanym sposobem przyjmowania suszu jest waporyzacja. Dzięki zastosowaniu tej metody substancje aktywne są przyjmowane zanim ulegną spaleniu, co zapobiega wdychaniu szkodliwych substancji znajdujących się w dymie.