Czym jest dygestorium, po co z niego korzystać?

dygestorium laboratoryjne

Z określeniem dygestorium z pewnością spotkał się każdy chemik lub specjalista z innych branż związanych z naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Dla laika dygestorium to jednak często termin totalnie nieznany. Czym zatem są dygestoria laboratoryjne, do czego służą, w jakich miejscach powinny być zapewnione? Poniżej garść przydatnych informacji.

Czym jest dygestorium w laboratorium?

Dygestorium można spotkać między innymi w różnego rodzaju laboratoriach, na przykład chemicznym lub analitycznym. Poza tym bywa na wyposażeniu niektórych zakładów przemysłowych, a także po prostu w szkołach. Nowoczesne pracownie lekcyjne do nauki chemii, w których znajdują się również dygestoria laboratoryjne, pozwalają nauczycielowi przeprowadzać znacznie więcej eksperymentów chemicznych. Dzięki temu uczniowie głęboko zainteresowani chemią mogą być świadkiem pewnych reakcji, a nie uczyć się o nich tylko z poziomu książki.

Jak zbudowane jest dygestorium?

Klasyczne dygestorium (tutaj sprawdzisz w sklepie) to pewnego rodzaju pomieszczenie wielkością przypominające odrobinę szafę, które jest odgrodzone od reszty sali. Dzięki czemu zapewniają one bezpieczeństwa dla ludzi wykonujących różnego rodzaju eksperymenty i badania chemiczne. Podczas reakcji chemicznych, gdy wydzielają się na przykład różne nieprzyjemne lub trujące gazy, zostają one bardzo szybko odprowadzone poza dygestorium za pomocą kanału wentylacyjnego. Dygestorium laboratoryjne to zatem takie bezpieczne „boksy”, które chronią przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami, które mogą wynikać z prowadzonych badań i procedur naukowych.