Czy askorbinian sodu to dobry suplement diety z witaminą C?

Suplementy diety zawierające witaminę C są kupowane bardzo często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dochodzi do zwiększonej zachorowalności na grypy i przeziębienia. Czy askorbinian sodu to dobry wybór, aby uzupełnić niedobory tej witaminy?

Witamina C – niezbędna dla człowieka


Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to związek niezbędny do funkcjonowania wielu organizmów żywych, w tym między innymi człowieka. Musi być on jednak dostarczany z zewnątrz, na przykład w pożywieniu albo w formie suplementów diety.

Kwas askorbinowy pełni wiele ważnych funkcji. To silny przeciwutleniacz chroniący komórki, ułatwia syntezę i aktywację wielu związków, wzmacnia odporność na infekcje, dba o zdrowie zębów i dziąseł, przyspiesza gojenie się ran.

Witamina C w suplementach diety może posiadać różne formy. Wśród nich znajduje się także askorbinian sodu. Czy to dobry wybór?

Askorbinian sodu w suplementacji witaminy C


Askorbinian sodu to sól sodowa kwasu askorbinowego, która powstaje w procesie fermentowania glukozy i utleniania. Jest to jedna z łatwo przyswajalnych form witaminy C, która wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. Nadmiar witaminy C wydalany jest z moczem.

Dużym atutem tej formy witaminy C jest jej niska kwasowość, co jest zasługą obecności sodu w związku. W związku z tym askorbinian sodu jest polecany dla tych osób, które chorują na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym między innymi na nadkwasotę żołądka.

Zatem suplement diety z askorbinianem sodu to również dobry wybór dla tych osób, które chcą uzupełnić poziom witaminy C w swoim organizmie.