Jakie czynniki sprzyjają wypłukiwaniu wapnia z organizmu?
Nasz organizm obniża ilość obecnego wapnia, gdy palimy papierosy, gdy nie uprawiamy sportu oraz gdy nadmiernie się stresujemy. Poza tym, ubytkom wapnia sprzyja nadmierne picie alkoholu. Dodatkowo, na niedobory wapnia skarżą się zdrowe kobiety, które wchodzą w okres przekwitania. Zmienia się wówczas ilość hormonów płciowych w organizmie, które w pewnym stopniu regulują ilość wapnia, które organizm jest w stanie przyjąć z pożywienia.
Co zrobić, gdy zauważymy niedobór wapnia w organizmie?
O tym, że brakuje nam wapnia, możemy przekonać się wykonując specjalistyczne badania lekarskie, rozpoczynające się od zbadania składu naszej krwi. Gdy stwierdzi się, że w naszym ciele jest za mało tego pierwiastka, zwykle rozpoczyna się suplementacja, wsparta zmianami w diecie. Po pierwsze, trzeba kupić cytrynian wapnia – https://evita.sklep.pl/pl/p/WAPN-W-PROSZKU-CYTRYNIAN-WAPNIA-500g-100-czysty-proszek-bez-dodatkow-Myvita/23113166 (a nie węglan wapnia). Ten suplement jest przyswajalny w miarę dobrze w organizmie, który jednocześnie nie jest poddawany skutkom stresu. Pamiętajmy – im więcej stresu, tym trudniej jest suplementować cokolwiek, bo się po prostu minerały nie wchłaniają.
Zróżnicowana dieta kluczem do sukcesu w walce z niedoborami wapnia
Poza suplementacją, konieczne jest dostarczanie sobie większej ilości wapnia do organizmu wraz z dietą. Nie oznacza to tylko tego, że trzeba skupić się na dostarczaniu sobie większej ilości nabiału. Nasza dieta powinna być bardziej zróżnicowana i bardziej bogata nawet w te pokarmy, które nie mają w sobie wapnia. Należy bowiem zadbać o to, aby dostarczać sobie tego jedzenia, które pomoże nam później w przyswajaniu wapnia.
Dobra dieta jest kluczowa szczególnie, gdy jesteśmy na etapie wzrastania. Rozwijanie się kości wymaga dostarczania sobie wapnia, bo inaczej rozrost kości może zostać zahamowany, a tego nie da się wyrównać w późniejszym wieku.