Od wielu lat można zaobserwować wzrost zapadalności na różnego rodzaju alergie. Warunki życia i tempo zachodzących w nim zmian, geny, zaburzenia odporności organizmu – istnieje wiele powodów nadwrażliwości na rozmaite czynniki. Z uwagi na różnorodność alergenów – pyłki roślin, substancje zawarte w pożywieniu, znajdujące się w kurzu roztocza itd. – dostępne bez recepty tabletki na alergie odmiennego pochodzenia działają przede wszystkim objawowo. Co zawierają i jak działają leki na alergie?
Substancje przeciwalergiczne
Alergie posiadają wiele przykrych objawów. Nieżyt nosa, łzawienia, drapanie w gardle i kaszel, duszności, świąd czy zaczerwienienia skóry to niektóre z najważniejszych. Wystąpienie objawów alergii jest związane z wywołanym przez określony alergen wzmożonym wydzielaniem histaminy. Dlatego tabletki na alergię najczęściej posiadają w swoim składzie substancje czynne z grupy tzw. leków przeciwhistaminowych. Są to m.in.:
- cetyryzyna (występująca również złożonych preparatach na alergię bez recepty, np. z pseudoefedryną, zmniejszając nieżyt nosa)
- desloratadyna (w odróżnieniu od cetyryzyny, nie wywołuje takich skutków ubocznych jak zaburzenia koncentracji czy senność)
- feksofenadyna (leki na alergię oparte o ten związek cechują się szczególnie długim czasem działania)
Różnorodne leki na alergie bez recepty
Tabletki na kaszel alergiczny czy świąd, oparte o hamowanie wytwarzania histaminy, to niejedyne preparaty, które skutecznie pozwolą ograniczyć objawy alergii. W zwalczeniu różnego typu dolegliwości skórnych miejscowo stosuje się np. maści z hydrokortyzonem. Swędzenie i inne objawy pozwala zredukować także suplementacje wapniem. Zróżnicowaną gamą skutecznych środków dysponuje np. apteka Familia. Należy pamiętać, że leki przeciwalergiczne bez recepty powinny być przyjmowane zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w ulotce.