Artroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów. Polega ona na degeneracji chrząstki stawowej, co powoduje dolegliwości bólowe, a także inne objawy.
Istnieje konieczność terapii tego schorzenia. Powinna zostać postawiona diagnoza przez lekarza i wdrożona farmakoterapia.
Przyczyny artrozy
Jest to choroba, która występuje u osób młodszych i starszych. Część z tych osób ma słabszą i delikatniejszą tkankę chrzęstną, która jest mniej odporna na ucisk. U takich osób szybciej dochodzi do mikrourazów i degeneracji tkanki chrzęstnej w stawach. W ten sposób powstaje stan zapalny, który inicjuje powstanie bólu.
Osoby otyłe to kolejna grupa podwyższonego ryzyka zachorowania na artrozę. Ich nadwaga jest powodem, że nawet podczas normalnego przemieszczania się, powstaną mikrourazy. Osoby z nadwagą powinny schudnąć i nie unikać aktywności fizycznej.
Z kolei u seniorów może dochodzić do zmian w tkance chrzęstnej, które są spowodowane wiekiem i mniej aktywnym trybem życia.
Objawy artrozy
Są stawy, które są bardziej podatne na powstanie stanu zapalnego, co w efekcie prowadzi do jego zwyrodnienie. Są to stawy w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, a także w biodrach i w kolanach.
Ból pojawia się z powodu stanu zapalnego, który powinien być leczony. Terapia polega na tym, że przyjmuje się odpowiednie leki, na przykład w formie tabletek na stawy, które zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Poprawa powinna nastąpić dość szybko.
Lekarz też może przepisać leki w iniekcji, które stosuje się dostawowo. Po podaniu leku bezpośrednio do stawu, proces zapalny ulega zatrzymaniu i znika ból. Leczenie tego rodzaju jest dość skuteczne i zastrzyk podany dostawowo powinien pomagać przez dłuższy okres czasu.
Skuteczne są też leki stosowane zewnętrznie, czyli maści, kremy i żele. Zawierają one substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Różnica polega na szybkości wchłaniania i w przypadku żelu lek powinien wchłonąć się bardzo szybko.
Przed rozpoczęciem leczenia, należy zapoznać się z ulotką i zwrócić uwagę na dawkowanie leku.