Katar – co trzeba o nim wiedzieć?

Okres jesienno – zimowy to czas, w którym przeziębienia występują najczęściej. Tym z kolei zwykle towarzyszy katar. Jest to dla każdego dość uciążliwe. Warto zatem wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Domowe sposoby na katar


Najlepszym sposobem na przeziębienie jest położenie się do łóżka i wygrzanie się. Ważny jest także sen. Podczas przeziębienia warto jest zadbać o właściwy sen, tak aby organizm mógł wypocząć. Pamiętać należy także o tym, aby pić dużo wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas przeziębienia jest niezwykle ważne. Poza tym nos powinien być systematycznie oczyszczany. Do tego celu najlepiej jest stosować inhalacje.

Środki farmaceutyczne


Podczas kataru koniecznie zażywać należy witaminę C. Co prawda nie leczy ona kataru, ale uszczelnia naczynia krwionośne. Środkiem niezwykle skutecznym są leki na katar. Pamiętać jednak należy, aby stosować je jedynie doraźnie. Nie więcej niż przez 4 – 5 dni. Dłuższe przyjmowanie tabletek może wywołać efekt odwrotny. Katar może powracać. Jeśli jednak tabletki na katar będą stosowane zgodnie z zaleceniami na ulotce to można być pewnym, że już po kilku dniach po katarze nie będzie śladu.

Wizytka u lekarza


Z katarem zwykle do lekarza się nie chodzi. Bywają jednak wyjątki. Do lekarza udać powinny się osoby chorujące na choroby przewlekłe. Podobnie jest z kobietami w ciąży, które nie mogą dowolnie zażywać środków farmaceutycznych. W takich sytuacjach konieczna może być konsultacja z lekarzem, aby pozbyć się problemu jak najszybciej.